• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/
  • https://twitter.com/
BİZİM OZANLARIMIZ
Takvim

İHSANİ VE DOSTLARI

AŞIK İHSANİ VE DOSTLARIönsöz

AŞIK İHSANİ YOLUNDAKİ KUL SEFİLİ

 

                                               Bazen sarı gazel düşer toprağa, hazan değer gönüllere, gam çekmemek ne mümkün, bazen de Nevbahar da çiğdem çiçek açtığında, çiğ düşse de çimene coşup eğlenmemek ne mümkün.

                       İşte insan yüreği böyledir, kimi gün gelir dertlenir, kimi gün ise eğleniriz. Yaşayan her bir canın gününde gündeminde dert ile neşe bir birine kardeş yaşar.

                       Her bir bireyin yaşantısı, ait olduğu toplumun kültürünü, geleneklerini ve göreneklerini yansıtır. Bu yansımanın dışa vurumu saz da, söz de ozanların dilinde, nesilden nesil’ e taşınarak hayat bulur. Anadolu böyledir. Asırlardır böyle anlatılmış, duygular - düşünceler büyük kitlelere bu yolla aktarılmıştır.

                           Aşık İHSANİ’ de ozanlar kervanının önde gidenlerindendir. Günlük Yaşamında ve Sanatında, insanın derdini kendine dert edinmiş, insanın çektiği yaşam sıkıntılarını, gördüğü baskıları, ezilmişlikleri dile ve tele taşımış, toplumsal sorunlara başkaldırıyı ne pahasına olursa olsun bir yaşam felsefesi haline getirerek korkusuzca sazını çalıp sözünü söyleyen büyük bir ozan olmuştur.

                           Altmış sekiz kuşağının önde gelen, sert söylemleri olan sosyalist duruşu ile kitleleri harekete geçiren bu yapısı ile peşi sıra gelen birçok ozanı da etkisi altına almıştır. Anadolu da o söylemdeyken peşinden koşmamak mümkün değildir.

                           Kul SEFİLİ de onun açtığı bu yolda ilerleyen, yüzlerce, binlerce şiiri halk edebiyatımıza kazandıran, yazmış olduğu eserleri ve hazırlamış olduğu antolojileri ile üniversitelerde de kaynakça olarak değer verilen, Aşık İHSANİ ile adeta özdeşleşmiş komünist duruşu ile özü sözü bir olan güçlü bir ozanımızdır.

                                               25 yılı aşkın dostluğumuzda onu izlerken, yürüdüğü her yolda, yazdığı her satırda AŞIK İHSANİ’ nin izlerini hissetmemek mümkün değildir. İHSANİ onda bir yürek vuruşu, dilde söyleyiş, özde bir yoldur.

                                               Komünist Ozan KUL SEFİLİ’ nin yüzlerce şiirinde aynı heyecanı, aynı kavgayı mutlaka görürsünüz. Bu da İHSANİ ile birleştiği dünya görüşünün bir yansımasıdır.

                                               Kul SEFİLİ, yazdığı bu eserinde, AŞIK İHSANİ’ yi tanımış, ona gönül vermiş dostlarının duygu ve düşüncelerine, öykülerine ve şiirlerine yer vererek AŞIK İHSANİ’ yi gelecek nesillere daha iyi anlatabilmek ve taşıyabilmek için uzun soluklu bir çalışma yapmıştır.

                                          Kelimeleri ilmek ilmek işlenmiş, her bir satırı, bir değil sanki bin asır ötesini anlatan gizemi ile örülü bu eseri, ilgiyle ve büyük bir merakla okuyacağınızı biliyor, bu eserin oluşumunda kitabın içerisine katkıda bulunan tüm AŞIK İHSANİ ve KUL SEFİLİ dostlarına ayrı ayrı teşekkür ediyorum.

  Şiir ve Türkülerle kalın.

  CİHANGİRAY ŞUMNU

              (OZAN GARİP)


Yorumlar - Yorum Yaz
KİTAP SATIŞ
Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam6
Toplam Ziyaret251135
Site Haritası