• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/
  • https://twitter.com/
BİZİM OZANLARIMIZ
Takvim

Bir yazıma Açıklama

Sevgili dostlar ve okuyucu arkadaşlar, Mahsuni’yi sevmek diye bir yazı yazmıştım, bu yazıma aldığım eleştiri mahiyetindeki bir yorum üzerine bu yazıyı yazmak istedim.

  Eleştiri mahiyetinde ki yorum yapan arkadaş kendi bakış açısından ve Mahsuni’nin 1980 den sonra ki türkülerinin yapısında ki değişime baktığımızda haklıydı. Ama yanlış olan benim Mahsuni’ye yazımın hiçbir satırında sosyalist ozan diye bahsetmediğim halde böyle bir eleştiriye maruz kalmamdı. Böyle bir şeye de benim hakkım yok. Mahsuni her konuşmasında ve yazılarında kendinin sosyal demokrat olduğunu ve sosyal demokrasiyi savunduğunu söylüyordu.  Bu açıklamaları bildiğim halde, Mahsuni sosyalistti, sosyalizmi savunuyordu dememde yakışık almazdı. Benim tek hatam şu olabilir sevgili ozanımızı sosyalist ozanlar birliği sitesine koymamdır.

   Değerli dostlar, sevgili ozanımız Mahsuni baba 1980 öncesi de komünistliği ve sosyalistliği kabul etmiyordu. Hatta kendisine komünist denmesini hakaret sayıp, kendine komünist diyenlere birde şöyle bir türkü yazmıştı.

 

 

Kim diyorsa Mahsuni’ye komünist

Onun imanından şüphe etmeli

Böyle bir millete kim etse kasıt

Yedi sülalesin topa tutmalı

 

Örüm köküm gelmiş orta Asya’dan

Biz farklıyız Amerika Rusya’dan

Öyle laf gelmesin bin bir kafadan

Ya bunlar delidir ya da sıtmalı

 

Hangi âşık peşkeş çeker vatanı

Hor görürler haksızlığa çatanı

Kına diye tonton esrar satanı

Hangi mahkemede taşa katmalı

 

Dost Mahsuni vatanına kurbandır

Kurban olduğundan yeri zindandır

Bana söven milcan oğlu milcandır

Onlar ekmek diye arpa yutmalı

 

 

Bu türkünün sözleri onun komünizme ve sosyalizme ne kadar uzak olduğunu, ona komünist denmesinin küfürle eş değerde odlunu anlatmıyor mu? Fazla söze de gerek yok.

    Değerli dostlar, bunların yanında, sosyal demokrat görüşü ile de bir muhalif, karşı duruşu vardı. Yumuşak da olsa. Özellikle 1980 öncesi.1980 den sonra daha çok halk arasında beğenilen türkülere ağırlık vermiş ve bunun yanında da hümanist yanı ile birleştirmiş halk arasında sevilmiştir.  Bu yapısından dolayı 1980 öncesi küfür eden sağcılar bile severek dinlemeye başlamışlardır. Yakinen de tanıdığım ve küçüklükten beri dinlediğim bu ozanımızı, bundan dolayı sosyalist ozanlar Birliği sayfasına koydum. Ve Mahsuni’yi sevmek yazısını da o nedenle yazdım.

  Sevgili ozanımız, 1980 öncesi gerici ve yobaz ozanların (sözde ozanlar)katıldığı Konya Âşıklar bayramına karşılık Âşık İhsani’nin öncülüğünde kurulan DEV-OZ (devrimci ozanlar birliği) bile katılmamıştır. Bu birliğin içinde olmamıştır.  Ama yinede o hümanist yanı ve yumuşak da olsa muhalif olmasını sevdim.

 

KOMÜNİST OZAN

 

    


Yorumlar - Yorum Yaz
KİTAP SATIŞ
Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam9
Toplam Ziyaret251138
Site Haritası