• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/
  • https://twitter.com/
BİZİM OZANLARIMIZ
Takvim

Çaldırandan AKP'ye

ÇALDIRAN’DAN AKP’ YE


Yavuz heder etti bizim canımız
Çaldıranda aktı gitti kanımız
Zalim ikinci kes seçti Sivas'ı
Tütüp durur orada dumanımız

Birazcık tarih bilgisi olan herkes Çaldıran’ ı bilir. Çaldıran’ ı şehir olarak değil, Çaldıran katliamını ve Yavuz’un zulmünü. Şu anda, medyada çıkan yazılara ve hükümetin açıklamalarına baktığımızda aynı dönemi çağrıştıran olayların gelişmekte olduğunu algılıyoruz.
Çaldıran katliamının gelişmesine de baktığımızda aynı zihniyetin tezgahını görüyoruz. Çünkü o dönemde Yavuz Sultan ile Osmanlı-İran ilişkilerinin en kötü ve bunalımlı olduğu dönemdir. Bu dönemde, Osmanlı için yaşayan farklılıkları yok sayarak devlet dinini Sünni kabul edip, başkalarına müsamere göstermeyip Sünniliği kabul etmeleri için baskı yapıyorlardı. Başka ibadetlere müsaade etmiyorlar, gizli edenleri yakaladıklarında katlediyorlardı.
Osmanlının yanı başın da, İran da kurulmuş olan Safevi Devleti Şii idi Anadolu da ki aleviler Osmanlının zulmünden kaçıp İran’a gidiyorlardı. Dini vergilerini Osmanlıya ödemeyip İran’a gönderiyorlardı. Bu gelişmeler, doğuya hakim olup, islam ülkelerini ele geçirmek isteyen Yavuz Selimi çok kızdırmıştı. Bu hareketliliği durdurmak ve Safevi devletine gözdağı vermek amacı ile Çaldıran da 40 bin ile 80 bin arasında aleviyi katlettirmişti.
Günümüze geldiğimizde o güne benzerliği yine Sünniliği öne çıkartıp, Türkiye de yaşayan her vatandaşa bunu kabul ettirmeye çalışmaktır. Hırıstiyanın kilisesine, Alevinin cem evine karışarak, baskı yaparak, asimilasyona uğratmaya çalışıyorlar.
Biraz geriye gittiğimizde, RTE’ nin belediye başkanlığı döneminde Karaca Ahmet cem evini yıkma girişimleri bunun açık örneği değil midir.? O gün yapamadıklarını, bu gün başbakan olunca tamamlamaya mı çalışıyor. Tam kadro. Bir başbakanın üstüne vazifemidir ki cem evlerine ibadet yeri değil desin. Kimin nerede ve ne şekil ibadet yapacağına ancak birey kendi karar verir. İslam dininin tek ibadet yeri cami ve mescitlerdir derken, bir başbakan olarak ayrım yaptığının farkın damısın. Çaldıranda 40 bin ile 80 bin arasında insanı katlettiniz kabullendiremediniz, şimdimi kabullendireceksiniz.
Tek ibadet yeri olarak gösterdiğiniz camiden çıkıp ta yakmadılar mı Madımak otelini. Orada, maaşını aleviler den de aldığınız vergilerle ödediğiniz imamın fetvası ile diri, diri yakmadılar mı 37 insanı, hangi cem evinden çıkıp ta böyle bir olay yaşandı. Var mıdır tarihte böyle bir olay. Yoksa amacınız Osmanlıya özenmek mi? Kafanızdan silemiyorsunuz bir türlü.
Bu günlerde AKP hükümetinin etrafında çöreklenmiş gerici medya, bu işi aylardır hiç gündemden düşürmüyor. Alevileri bölüp parçalamaya, bir birine düşürmeye çalışıyor. Bunu başarıyor da. Bazı örgütler bu oyuna kolayca geliyorlar. Bazı paravan örgütlerde devletten üç beş kuruş koparmak için bu oyunların parçası haline geliyorlar. Ne tez unutuyorlar, aynı zihniyetin yapmış olduğu, Çaldıranı, Maraşı, Çorum’u, Sivas’ı, Gazi’yi. Nasıl unutuyorlar da tezgaha geliyorlar. Aleviliğin İslam içidir, İslam dışıdır diye tartışıp onların ellere koz veriyorlar. Bölünüp Parçalanıyorlar. Neden birlik Olup ta Başbakan RTE ye sormuyorlar cem evlerinin ibadet yeri olduğunu ula mayamı soralım yoksa bilim adamınız rüyasına mı yatsın diye.

ALİ TURALI

GEÇMİŞTEN BU GÜNE

Kinimiz var yobazlığa, biz geçmişi andıkça
Sen gülersin bre yobaz canavarlık soyunda
Bunca insan hurafeye, halifeye kandıkça
Kinimizi artırıyor yine temmuz ayında

Her zaman her tarihte aldılar bizden canı
Onlar astı din adına, Hallacı, Pir Sultanı
Yüzdürdüler Nesimiyi, Osmanlının şeytanı
Astılar Şeyh Bedreddini Serez’ in meydanında

Bunlar bilme inanmayan, cehaletin mucidi
Kim ki dindar, hurafedir, başlarına taç idi
Baba İshak hareketin durdurması güç idi
Katletti yobaz sürüsü Amasya’nın boyunda

O günler geriye döndü, Çorum ile Maraş’a
Sivas ta bunlar verdiler otuz beş can ataşa
Kimi Yavuz Sultan Selim, kimisi hızır paşa
Osmanlının kalıntısı var bunların payında

Bunlar sevgiden yoksun hep zavallı güruhlar
Osmanlıdan firar etmiş,tetikçi kara ruhlar
Gaziyi kana bulayan yine aynı silahlar
Aktörleri hep aynıdır her oynanan oyunda

Kul Sefili değer vermez dine dile ve ırka
İnsanlığa değer verir, Bakmaz başka bir farka
Dini onlar eylediler ellerinde bir marka
Aydınları yok etmek var o kapkara beyinde.

Komünist Ozan

Önemli not:  AKP’ nin gündemdeki alevi açılımı ne kadar ciddidir, kendini alevi önde geleniyim diyenler iyi anlamalı bunların sahte yüzlerini, tabi ki koltuk uğruna değerlerini bir yana iten Reha Çamuroğlu da.


Yorumlar - Yorum Yaz
KİTAP SATIŞ
Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam100
Toplam Ziyaret248896
Site Haritası