• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/
  • https://twitter.com/
    • DURSUNOĞLU ALİ KOMÜNİST OZAN
    • KOMÜNİST OZAN DURSUNOĞLU ALİ'nin Şahsi Sayfasıdır

Çorumda Emekçiler ve Siyaset

ÇORUM DA EMEKÇİLER VE SİYASET

       
 Çorum’un siyasi tarihine göz atacak olur isek, tarihi siyasi zenginlikler ile dolu emekçi ağırlıklı bir Anadolu şehridir. Yalnız bu gün aynı pencereden bakmak, ya da geçmişte ki zenginliği aynı pencereden görmek yanlış ve eksik olur. geçmişin de büyük siyasi hareketliliğin yaşandığı ve büyük siyasi olayların tarihe geçtiği bu şehirde şimdi aynı şeyleri görmek iğne ile kuyu kazmağa benzer. Geçmişinde siyasi aktivitenin yüksek olduğu bu şehrimizde, bir vurdumduymazlık, bir bana necilik hâkimiyeti hep ön plana çıkartılmaktadır. Buda tarihine çalınan bir lekedir. Yada geçmişinde yaşanmış acı olayların üzerine sünger çekmektir. Yanlış olanı da burası.

  Uzun bir aradan sonra Çorum’a geldiğim de her şeyin farklılaşmış olduğuna tanık oldum. Doğrusu çok da şaşırdım, benim tanıdığım Çorum buramı diye de kendi kendime sordum. Çünkü Çorum kentleşmeye doğru adım atarken, bu kentleşme hamlesi ile beraber geçmişinde ki o hareketli ve hararetli siyasi aktivitesini tamamen yitirmiş, insanları, kaderci ve teslimiyetçi bir kimliğe büründüğünü, bunun yanında da kapitalizm denen hastalığa iyice kapıldıklarını gözlemledim. Böylesi bir kimlik ve görüntü Çorum’un geçmişi ile tam ters orantılı idi. Fakat hiçbir canlı buna tepki duymuyordu. Duymakta istemiyor, rahatını bozmuyordu. (ne kadar rahatlardı odabaşlı başına bir sorundu) İşçisi, emekçisi, eğitimcisi ve memuru aynı tek düzelik içinde idi, artık Çorum da geçmişte yaşanan o hararetli, tansiyonu yüksek siyasetlerin ve halk hareketlerinin bitip tükendiğinden bahsediyorlardı.

  Evet, yanlış duymadınız, çorum da durum böyle, sanki 1980 de ki kanlı vahşeti onlar yaşamamıştı. Sanki kapitalizmin o büyük oyununu onlar seyretmemişti, nasıl olurda çabucak unutulurdu. Yada başka bir deyişle  o gün, Çorum olayları yaşanırken kendilerini yok sayan kapitalizmin uşağı bu yöneticilere şimdi nasıl güvenirlerdi. O gün ki sistem ile bu gün ki sistem arasında değişen ne olmuştu? Bu günde oyun aynı ama oyuncuların bazıları değişmişti, yani değişen pek bir şey yoktu. Bence değişen Çorum da yaşayan emekçilerin ve işçilerin yanlış yere yönelmeleri idi.

 

                             


Yorumlar - Yorum Yaz
KİTAP SATIŞ
Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam33
Toplam Ziyaret223924
Site Haritası