• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
 • https://www.facebook.com/
 • https://twitter.com/
BİZİM OZANLARIMIZ
Takvim

Nizamettin Uğur kimdir

Nizamettin Uğur


Tokat-Akbelen doğumlu (1951). İki kız babası. Balıkesir Necati Eğitim Enstitüsü Türkçe Bölümünü bitirdi, Türk Dili ve Edebiyatı lisansını Anadolu Üniversitesinde tamamladı.

Hakkâri, Diyarbakır ve Ankara'da değişik okullarla dersanelerde çalıştı. 

Üniversiye hazırlık yayıncılığı alanında, ABC Yayınları (Ankara) veSınav Dergisi Yayınları (Ankara) Türkçe bölümünü yönetti. 

Meslek örgütlerinde temsilcilik, yöneticilik, şube başkanlığı görevlerinde bulundu. Siyasal dergi ve kitap yayıncılığı yaptı.

Yazı yaşamına lise dergilerinde ve yerel gazetelerde şiirler, öyküler, eleştiri yazıları yayımlayarak başladı. İlk gençliğinde gazetecilik yaptı, arkadaşlarıyla birlikte Sanat ve Arkadaş adlı edebiyat dergilerini çıkardı (Tokat). Siyasal mücadeleye, örgütçülüğe ve yayıncılığa yönelince edebiyata ara verdi... 1980 sonrası edebiyata döndü, dil alanına ilgi duymaya başladı... Kaan İnce Kültür ve Sanat Vakfı'nın kurucuları arasında yer aldı ve bu vakfın uzun süre başkanlığını yaptı. İzlek dergisi ve İzlek Yayınları'nın sahipliğini, genel yayın yönetmenliğini üstlendi. Adnan Satıcı ile birlikte Mecaz dergisini çıkardı. Şiir, öykü ve eleştiri yazarak başladığı yazma serüvenini, daha çok deneme, inceleme ve eleştiri ile sürdürdü. Zaman zaman takma adlarla yazdı... Güney, Türkiye Yazıları, Yeni Olgu, Körfez, Promete,  İzlek, Mecaz, Edebiyat ve Eleştiri, Kum, Ünlem, Mor Taka, Lacivert, Yasakmeyve, Varlık, H. Gösteri vd. dergilerde yazılarıyla yer aldı... 

Eylül 2007'den Haziran 2013' kadar Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi'nde Türk Dili dersi verdi.

Uzun dönem "yaratıcı yazarlık / yaratıcı yazma" dersleri yaptı.

Bir yayınevinde yazar ve editör olarak çalışıyor.

     Kitapları:

 1. Türkçe Kavrayım Gücü I (ÖSYM Sınavları ve Üniversite Eğitimi İçin), Murat İsmet Tunçer ile ortak çalışma, Ankara: Dönüşüm Yayınları, Şubat 1988.
 2. Anlambilim / Sözcüğün Anlam Açılımı, İstanbul:Doruk Yayınları, Kasım 2007 (1. baskı: 2003).
 3. ÖSS Türkçe Soru Bankası, Ankara: Emek Kitap ve Yayınevi, Kasım 2007.
 4. Edebiyatın Gizi Şiirin Dili, Ankara: Kurgu Kültür Merkezi Yayınları, Genişletilmiş İkinci Baskı, Mart 2014 (1. Baskı: Kanguru Yayınları, Mayıs 2007.
 5. Anlamın Bulanık Sularında / düzanlam, yananlam, düzdeğişmece, eğretileme..., Ankara: Kurgu Kültür Merkezi Yayınları, Mart 2014.
 6. Pir Sultan Abdal'ın Şiirlerinde Coğrafi Mekân Pir Sultan Abdal'ın Şiirlerini Özel Yer ve Yerleşim Adları Üzerinden (Onomastik) Okuma Denemesi, İstanbul: Doruk Yayınları, Nisan 2015.

Yorumlar - Yorum Yaz
KİTAP SATIŞ
Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam9
Toplam Ziyaret251138
Site Haritası