• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/
  • https://twitter.com/
BİZİM OZANLARIMIZ
Takvim

ÖSS Türkçe Soru Bankası

ÖSS TÜRKÇE SORU BANKASI

Nizamettin Uğur / Taylan Tatlı


1. Basım: Kasım 2007, Ankara.

EMEK KİTAP VE YAYINEVİ
Merkez: Karanfil Sokağı, No: 5/12, Kızılay Ankara.
Tel: (0312) 425 28 10begin_of_the_skype_highlighting              (0312) 425  28 10      end_of_the_skype_highlighting / Faks: (0312) 418 61 51.
Şube: Karanfil Sokağı, No: 5/7, Kızılay Ankara.
Tel. (0312) 425 15 46 (0312) 425 15 46
Faks: (0312) 418 61 51.
www.emekkitabevi.com.tr
bilgi@emekkitabevi.com.tr
ISBN: 978-975-8473-11-3
Şube: 

Kapak Tasarımı: Soner Çiftçioğlu
Dizgi-Mizampaj: Ali Fuat Şahin

Baskı: ÖZKAN Matbaacılık Gazetecilik San. ve Tic. Ltd. Şti.
Güleryüz Sanayi Sitesi 30. Cad. 538. Sok. No: 60-62-64
Ostim-ANKARA
Tel: (0312) 395 48 91-92

Fiyatı: 13.50 YTL.
Yayınevi, toplu isteklerde %50 indirim yapmaktadır.

Kitabın Sunu Yazısı
Değerli Öğretmenler, Sevgili Gençler!

ÖSS'yi hemen hepimiz, 3 saat 15 dakika süren, belki de kaderimizi belirleyecek olan bir zaman dilimi olarak algılarız. Yanılgı daha buradan başlamaktadır. Çünkü hiçbir sınav, yalnızca soruların yanıtlanma süresi kadar değildir. Çünkü hiçbir sınav, yalnızca soruların yanıtlarını içeren bilgi ile ilgili ve sınırlı değildir. Çünkü hiçbir sınav, soruların yanıtlanma süresi içinde sırada oturan kişiyle tek başına ilgili değildir.

Sınava hazırlanma süreci, bir anlamda sınavın bir parçası sayılır. Öğretmenlik ya da öğrencilik, özellikle günümüz sisteminde baştan sona bir sınav olgusu içerir. Öğretmenin kendisi sınava girmez ama sınava giren öğrencinin başarısı ya da başarısızlığı öğretmenin de başarısı ya da başarısızlığı olarak yansır. Öğrenilen her türlü bilgi, eninde sonunda bir sınavla -bu ÖSS olduğu gibi "yaşam sınavı" da olabilir- sınanacaktır. Dolayısıyla, dersler, aslında sınavın bir parçası, sınav sürecinin bir bölümüdür. 

Soru kitapçığı ya da kâğıdı bize verildiğinde, ölçülen, yalnızca hazırlık sürecinden getirdiğimiz bilgiler değildir. Bir anlamda kazanma hırsımız, çalışma disiplinimiz ve kararlılığımız, o andaki dikkatimiz ve direncimiz de ölçülmektedir. Bunlar ise, tıpkı edinilen bilgilerimiz gibi, daha önceden edinmemiz gereken özelliklerimizdir. 

Soruları o anda yanıtlayan işte bütün bunlardır; öğretmenimiz, okulumuz, sabrımız, kararlılığımız, ruhsal dünyamız, dersanenimiz, hazırlık kitaplarımız, yayınevimiz...dir.

Bu kitabın hazırlanma sürecinde böyle bir bilinç işin içinde olmuştur.

Öğrenilmesi gereken her konu, sorulmuş ve sorulabilecek her soru taranmış, değişik soru biçimleriyle bu sayfalara dökülmüştür.

Şimdiye kadar değişik kitaplarda denenen yöntemlerin en iyileri pek çok soruyla yansıtılmıştır bu kitaba.

Kuşkusuz ki değişik yayınevlerinin başarılı soru bankaları satılmaktadır kitapçılarda. Ama biz onların da ötesine geçecek, onlardaki eksiklikleri de giderecek yenilikler getirmeyi amaç edindik. Sözgelimi, ÖSYM'nin son yıllardaki ÖSS'lerinde sözcük anlam sorularının yerini alan "kalıplaşmamış söz öbekleri" olgusunu kavramlaştırarak bu doğrultuda anlam soruları içeren testler düzenledik.

İnsan zihni, dağınık çalışmaz, sınıflama yaparak sonuca gider. Test tekniği de buna göre düzen gerektirir. ÖSYM sorularının yazılış ve sıralanış düzeni bu bilinci yansıtırken, piyasadaki kitapların yazarlarının neredeyse hiçbiri bunun farkında değildir. ÖSS'lerde düzenlenen her bir kitapçığın soruları kendi içinde bir tutarlılık gösterir. Sözgelimi yazım ve noktalama soruları, olumlu ve olumsuz kökle düzenlenen "paragraf" soruları başka soruların aralarına dağıtılmaz, kendi içlerinde yer değiştirir. Biz bu olguyu göz önüne alarak, bu kitapta, "paragrafta yapı", "olumlu köklü paragraf", "olumsuz köklü paragraf" soruları için ayrı ayrı testler düzenledik.

Bazıları bizi belki sözcük ya da terim tutarsızlığı ile eleştirebilir; "Hem 'ilgeç' hem de 'edat', hem 'belirteç' hem de 'zarf' vb terimleri kullanılmış kitapta, hatta aynı testte." diyebilir. Bir dikkatsizlik ya da tutarsızlık sonucu değildir bu durum. Her tür terime alışkanlık oluşsun, daha önce öğrendikleri ile ÖSS'ler arasında, yoksa eğer, köprü olunsun diye böyle bir tutum benimsenmiştir.

Bunlar, kitabımızın yalnızca birkaç yeniliğidir.

Sizlerle birlikte bu kitap da sınava giriyor bütün iddiasıyla...

Kolaylıklar, başarılar diliyoruz...

Aydınlık günler hepimizi bekliyor...

Sevgiyle!..

Nizamettin Uğur 
www.nizamettinugur.gen.tr 

Taylan Tatlı
www.taylantatli.com
Yorumlar - Yorum Yaz
KİTAP SATIŞ
Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam9
Toplam Ziyaret251138
Site Haritası