• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/
  • https://twitter.com/
BİZİM OZANLARIMIZ
Takvim

dalmaya Geldik


Kul Sefili, gerçek adıyla Ali Turalı usta bir halk ozanı. "Komünist Ozan" ve "Dursunoğlu Ali" adlarıyla da yazıyor.
Benim en çok beğendiğim yanı, yaşamın her alanında yazmasıdır. Yâni aşkı ve gurbeti de hüznü ve sevinci de kavgayı ve isyanı da şiirlerine konu etmesidir.
Bazı halk ozanları, özellikle 68 Kuşağı'nın yoğun siyasal rüzgârının etkisiyle şiiri sloganlaştırmışlardır. Yanlış anlaşılmasın, 68 Kuşağı'na karşı herhangi bir itirazım yok. Ben de aynı kuşaktan sayılırım, sloganlaşmanın sıkıntısını ben de yaşadım. O yıllarda sevgilim olan eşime yazdığım şiiri bile kavga şiirine dönüştürmek zorunda kaldım.
Bu sıkıntıyı yaşadığım için "Direnen Saz Direnen Söz" adlı kitabımda da slogan şiirin şiirimiz üzerindeki etkisini dile getirdim.
Âşık Mahzunî Şerif bu konuda öncüydü. Şiirini hiçbir zaman sloganlaştırma- dı. Yaşamanın her alanını kucaklayan şiirler yazdı. Onun içindir ki, bugün 50 yıl önce yazdıkları bile radyo ve televizyonlarda okunuyor, söyleniyor.
Kul Sefili'nin şiirleri de öyle... Zaman zaman Facebook sayfamda onun şiirlerini de paylaşıyorum. Altlarındaki tarihlere bakıyorum çok eski, ama bugün için de geçerliliğini koruyor. Azımsanmayacak beğeni alıyor.
İşte şiir budur.
İsyanın en kutsalını, en görkemlisini Pir Sultan Abdal da yazdı, Dadaloğlu da yazdı. Ama ikisi de sadece isyan şiirleriyle kalmadı. Her alanda yazdılar.
Kul Sefili çok da vefalı bir ozan. Âşık İhsanî'ye özel bir tutkusu var. Kendis- ini "İhsanî yolunda" diye sunarak, büyük ozanımızın da dillerde ve gönüllerde yaşatılmasına katkıda bulunuyor.
Kul Sefili'nin şiiri çok sağlam. Ayakları uyakları yerli yerinde. Artık, tartışmasız usta bir halk ozanı.
Ama bu kitabında günlüklerine yer veriyor. Her biri dönemine tanıklık ediyor.
 
Süleyman Yağız

Gazeteci Yazar


ÖNSÖZDEN

Kul Sefili, yüreğinin kıyısına vuran hüznün huzursuz dip dalgalarını ve öfkeli duyarlılığını yetkin biçimde yansıtıyor şiirlerinde. O’nu okudukça yalnızlık duygusundan kurtulup huzura kavuşmak da diz elerinin sihiri. Kul Sefili, Komünist Ozan olmayı üstlenmiş. Bunu, salt bir cesaret ve meydan okuma göstergesi olarak görmemek gerek. En azından yüz yıldır lanetlilerin özlemlerinin en yetkin savunucusu komünistler. Şiddetin bütün türlerine karşı çıkışın en kararlı öncüleri onlar. İnsani toplumsal kurtuluşun bilimsel yol göstericisi, çözümün anahtarı, yüksek ahlaklı insan ve toplum projesinin sahibi komünistler. Kul Sefili bu büyük sorumluluğu, o kızıl bayrağı taşıma kararlılığını üstleniyor. Mücadelesiyle de bu büyük payeyi hak ediyor.

 Haluk Gerger, Ankara,

25 Ekim 2020 


Yorumlar - Yorum Yaz
KİTAP SATIŞ
Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam6
Toplam Ziyaret251135
Site Haritası