• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/
  • https://twitter.com/
BİZİM OZANLARIMIZ
Takvim

Çorumda Emekçiler ve Siyaset - 2

ÇORUM DA EMEKÇİLER VE SİYASET-2

 

    Çorum da  kendine solum deyip de, hiçbir zaman sol olmayan kökleşmiş, her olumsuzluklarına karşın halkın silip atamadığı CHP faktörü var. Ben kendimi tanıyalı CHP’ in kalelerinden biridir Çorum, son 10 yılı saymazsak. Ekmeden biçe, biçe tarla yeşermez oldu, kaleyi başka bir takiye partisi fethetti, böylelikle de CHP saltanatı yıkılmış oldu.

   CHP saltanatı yıkıldı ama burada ki emekçi oylar, emeğin değerini bilmeyen, emekten anlamayan gerici ve yobaz bir partiye kaydı, şaşırtıcı olanda burası. Nasıl olurda emekçi ve Atatürkçü bir kentte karanlığın partisi çoğunluğu yakalamış olurdu. Bura da biraz halktan ziyade kalenin eski sahibi CHP de aramalıyız suçu!

  Bir ikinci unsurda emekçilerin şu an ki yapısı. Bakıyoruz, emekçi kelimesi kulağa o kadar güzel ve anlamlı geliyor ki, ama o güzelliği sadece adında görür olduk. 1980 öncesinden sadece ismi kaldı. 1980 den sonra emekçilerinde beyni o kadar boşaldı ki, kendine düşman, kendine geçmişten kindar ve kendini açlığa, susuzluğa mahkum etmeye çalışan bir zihniyetin, bir takiye partisinin peşine düşecek kadar eski çizgilerinden koptular.İyi hatırlıyorum, bunlar gibi karanlık zihniyetli partiler Çorum da ancak dörtte bir oranda idiler, o zaman Çorum sanayi de bu kadar ilerde bile değil di, bu kadar elleri nasırlı çalışan fabrika emekçisi de yoktu. Ama ilerici, demokrat ve hepsinden ilerde sosyalist ve devrimcisi çoktu. Şimdi sanayisi gelişti. O sanayide çalışan elleri nasırlı emekçisi çoğaldı, bunların yanında aydınlık yürekli insanları azaldı, aydınlık düşünceli insanlar azalınca karanlıklar hakim oldu Çorum’a.

  Eğer ki Çorum da alevi oranı çok olmasa, hani diyorlarya, Türkiye de demokrasinin ve laikliğin bekçileri aleviler diye, bu söz Çorumda doğru olduğunu kanıtlıyor, sağa kayan istisnalar dışında. Bu böyle olmamış olsa Çorum tam bir mollaların kalesi olacak. O güzelim Çorum şehrinin üzerinden karanlık bulutlar hiç kalkmayacak. 1980 de alevi vatandaşları diri, diri fırınlara atan caniler yine dönecekler ellerinin kanları ile Çorum sokaklarına.

 O zaman tek çare eski aydınlık yüzlü Çorum’u yeniden yaratmak, bu karanlık zihniyetin getirmiş olduğu kara bulutları yenidenden defetmek gerekli, bunun içinde yüreği aydınlıktan ve sosyalizmden yana olan insanlarımızın daha verimli çalışması ile olur. Bu İran mollalarını, aydınlığın düşmanlarını geldikleri yere geri göndermek için canla başla mücadele etmek lazım. Bunun yanında da emekçi sınıfı eski kimliğini Çorum da yeniden kazanmalı ve o aydın düşüncesini yansıtmalı karanlığı dağıtmak için, insan gibi yaşaması için haklarını geri kazanmak için, emek düşmanlarına en ağır tokadı sokakta ve sandıkta vurmak için, bunun başka bir çıkar yolu yoktur.En can alıcı yanı da 1980 deki Çorum olaylarını yaşamamak için.

 

             (   Devam edecek)


Yorumlar - Yorum Yaz
KİTAP SATIŞ
Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam7
Toplam Ziyaret251136
Site Haritası