• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/
  • https://twitter.com/
BİZİM OZANLARIMIZ
Takvim

Çorum da siyaset ve Gündem

 

ÇORUM DA SİYASET VE GÜNDEM

   Evet dostlar, 1980 deki vahşeti bir daha yaşamamak için  uyanık olmamız lazım. Çünkü AKLP nin ayak sesleri o günleri çağrıştırır gibi. Çünkü AKP emperyalizmin elinde bir maşa, emperyalistler ne derse onu yaptırıyorlar AKP’ ye. Hatırlayacak olursa 1980 de meydana gelen Çorum katliamı da bir emperyalist oyun değil mi idi, değişen nedir? Oyun aynı figüranlar değişti. Kim Emperyalizmden medet umuyorsa onu maşa olarak kullanıyor. Bu oyunu da sadece emekçi halk, örgütlü yapısı ile bozar ve sahneden kaldırır.

  AKP nin şimdi yapmak istediği de türban üzerinden halka yaptığı baskı ve dayatma.  AKP iktidar olana kadar kim bu kadar türbanı dillendiriyordu. Yada gündem oluşturuyordu.Çünkü kimsenin öncelikli konusu değildi. Öncelikli konusu iş derdi, aş derdi idi. Peki şimdi iş derdi ile aş derdi ortadan kalktı mı? İnsanların gelir düzeyi arttı mı? Hayır! Eskisinden daha kötü durumda, bunu bilen AKP gündemi değiştirmek, kötü giden ekonomik sorunları gündemden düşürmek için ortaya insanların dini duyguları ile oynayarak türbanı hortlattılar, ve gündemi değiştirmeyi de başardılar. Çünkü bizim halkımız aşından, işinden önce dini duygularına sarılıyor. Yıllarca böyle olmuş, yıllarca da aldatılmış.

   İşte 1980 de  siyaset ile yapamadıklarını dini unsurlar ile yaratıp, alevi Sünni  çatışması yaratıp yüzlerce insanı katlettiler. Yıllarca beraber yaşadığı komşusu bir anda elinde silah ile alevi komşusunun evini basar oldu, onunla da kalmayıp canını aldı. AKP de bu gün türban üzerinden aynı kavgayı çıkarmayı amaçlıyor. Bu tip gerilimleri, tartışmaları kaldıramayacak şehirlerden birisi de Çorum’dur. Bu oyunun yönetmenleri de iyi biliyorlar bu tip bölgeleri ve özellikle seçiyorlar buraları.

    Biliyoruz ki dostlar aleviler hoş görülüdür. Her şeye sevgi ile bakmasını bilirler, can incitmezler, yansalar da can yakmazlar. Hep dostluktan yanıdırlar, düşmanlık gütmezler. 1400 yıldır da böyle olmuştur. Ama artık gelmedi mi dostu düşmanı ayırtmanın zamanı? Geldi de geçiyor bile, ama yine bizler uyanmadık gibi, AKP nin sahte gülücüklerine, din tacirliğine inanmış insanlarımız var. Neden hala geçmişten ders almıyoruz. Neden Çaldıran’ları unutup bunları  dost görüyoruz. Bunlar omsalının torunları değil mi? Bunlar yeniden o karanlık günleri yaratmaya çalışmıyor mu?

     Evet dostlar hiçbir alevi, Devrimci ve demokrat bunların peşinden gidemez, içinde olamaz, onların siyasetin ve zihniyetin savunamaz. Bunları taşıyanları da ne alevi, ne devrimci demokrat kabul edemeyiz. Onları orada yalınız bırakalım, peşlerine takılmayalım. Yeniden güler yüzlü bir Çorum , devrimci ve demokrat kimliği ağır basan bir Çorum yaratmak için kolları sıvamalıyız. Kendi öz benliğimize dönüp bu iki yüzlü din tacirlerini şehrimizden defetmeliyiz. Dün Karaca Ahmet Cem evini yıkmak isteyen bir zihniyetin bu gün ki alevi açılımı ne kadar ciddi olur, onun için bunların defterlerini dürmek için Çorum da artık siyasi bir değişim yapmalıyız. Bunu da ancak 1400 yıldır bu zihniyetten zulüm görmüş  aleviler ve devrimci demokratlar gerçekleştirir.Emekçi sınıfının örgütlü gücü gerçekleştirir.

 

Yaşasın halkların kardeşliği.

 

“Meydanları gezerken

Sahteymiş gülücükler

Okyanusta kaybolsun

Aldığın  gemicikler”

 

 

Komünist Ozan  Kul Sefili


Yorumlar - Yorum Yaz
KİTAP SATIŞ
Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam5
Toplam Ziyaret251134
Site Haritası