• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/
  • https://twitter.com/
    • DURSUNOĞLU ALİ KOMÜNİST OZAN
    • KOMÜNİST OZAN DURSUNOĞLU ALİ'nin Şahsi Sayfasıdır

Dost Şeref (Şerafettin Muş)

İşçi Sınıfında Bir nefer: Şerafettin MuşŞerafettin Muş, Ozan dostum ve sevgili yoldaşım 1950 yılında Yozgat ili, Sarıkaya ilçesinin Bebek köyünde doğmuştur. Yoksul bir ailenin en küçük çocuğudur. Köyünde hem ilkokula devam eder hem de kuran kursuna gider, yaz tatillerinde de çobanlık yapar. Kitap almaya imkanı olmadığından kese kağıtlarındaki gazeteleri okuyarak, hem okumasını hem de bilgi dağarcığını geliştirmeye çalıştı. Sevgili ozanımız askere gidene kadar çeşitli işlerde çalıştı. Türkiye de ki yaşam koşularından en ağır şekilde etkilendi. Çünkü yaşam, ya da yaşama tutunma çok zordu. Oda bu zorluklara katlanma pahasına yaşamı sevdi ve sevdirdi. Hayat mücadelesi zorluklar içinde geçti, Ve bir gün oldu yolu İstanbul’a düştü. Hem de sınıf hareketinin en güçlü olduğu yıllarda, sınıfın partisinin en güçlü zamanında, öğrenci hareketinin en yoğun olduğu dönemde ekmek parası için İstanbul da idi. Yani ,o da bu düzenin çarkında sömürülen bir emekçi idi, işçi sınıfının bir neferi idi. 
Türkiye de hayat şartları ve devamında yaşam koşulları her zaman zor olduğu gibi 1970' li yıllarda daha zordu, iş koşulları çok ağırdı, hele sınıftan yana ya da sınıfın içinde isen yaşamanda zordu. Bu zorluklara bir süre katlanan ozan dostum, askerlik görevinden sonra 1974 de turist olarak Hollanda’ya çalışmaya gitti… Değerli ozanımız sınıfa ve sınıf hareketine daha yakın olduğu için Hollanda da kendine yakın sınıfsal faaliyetlerle tanışmayı, onlarla görüşmelerini ihmal etmedi. Ve bu arada sınıfı ve sınıf hareketini, sınıfsal çelişkiyi de iyice kavramış oldu. Hatta bu bilinç ile o dönemde Hollanda da yeni kurulan Hollanda Türkiyeli işçiler birliğiyle kontak kurdu. Bir süre burada sosyal faaliyetler içerisinde bulundu, çok şeyler öğrendi. Kendi bulunduğu Denhaag şehrinde böyle bir derneğin yokluğunu hissettiğinde HTİB (Hollanda Türkiyeli işçiler birliği ) şubesinin kurulmasında öncülük edip işlemleri başlattı ve bu konuda sorumluluk üstlendi. Bu süre içerisinde de partiyle tanıştı. Zaman içerisinde ozanımız ile kontak kurdular ve şartlar olgunlaştığında üye yaptılar. Değişen dünya şartlarının getirdiği koşullara uygun olarak parti likidasyona uğrayana kadar parti üyesi olma onurunu yaşadı. O güne kadarda partiye kim ne kadar emek verdiyse ozanımızda o kadar emek verdi. Ne bir eksik ne bir fazla. 
Sevgili Ozanımız, Hollanda’ya gitmeden, gençlik yıllarında halk şairlerimizin kitaplarını okuyarak ve halk ozanlarımızın plaklarını dinleyerek yetişti. Gün geldi onlardan etkilendi şiirler yazmaya başladı. Bu dönemde yazdıkları şiirler ona bir şey vermiyordu konusu itibarı ile o nedenle de o yazdıkları şiirleri bir defterde toplamadı. Ne zaman sınıfın partisi ile buluştu yazdıkları ozanımızı tatmin etmeye başladı. Bir defterde toplamak istedi. 
Parti ile buluşup üye olduktan sonra kendini iyice geliştirdi. Bu gelişmeler doğrultusunda HTİB (Hollanda Türkiyeli işçiler birliği ) içindeki olumsuz gelişmelerden de rahatsız olmaya başlamıştı. Orada daha fazla durmasının anlamı yoktu.1997 de bu birlikten ayrıldı ve kendini tamamen şiirlerine verdi. Hollanda da geçen zaman içinde siyasi olarak da dağarcığına çok şeyler ekleyen ozanımız, şiirlerinin konusunda da bir hayli yol almıştı. En başta kendini ozan sanan çoğu insanlar gibi suya sabuna dokunmam azlık yapmayacak, zalimin ve zulmün üstüne dizeleri ile gidecekti. Güle, bülbüle yazılan şiirle gönlünü eğlendirmeyecek, içinden yetişip çıktığı halkın sorunlarını yazacak, her zaman onun yanında olacaktı. Siyasi bilinci onu öğretmişti ona. Güçlünün değil zayıfın yanında, ezenin değil ezilenin safında olacaktı.. 
Ozanımız Şeref Muş dediğini yaptı, dizelerinde hep çile çeken halkını işledi. Onların acılarına, kederlerine, sevinçlerine tercüman oldu. Bunları yaparken de dogma fikirlerden yana değil bilimden ve bilimsel olanlardan yola çıktı şiirlerine konu edindi, ediniyor da. Kendisine bundan sonraki yaşamında da şiir dolu günler dileğiyle, İyi ki varsın sevgili ozan. Bu halkın senin gibi ozanlara ihtiyacı var. Kalemine ve yüreğine sağlık. 

Komünist ozan 
Kul SEFİLİ


BU SİMGELER ANILIR


Geleceğin özlemiyle yürüdük
Bayrak gibi gençler darda sallanır
Karanlığı aydınlatan mum idik
Tarih geçse bu simgeler anılır

Kötü niyet cehaletin yoludur
Kan davası intikamı doludur
Karanlık yılların karakoludur
Darağacında üç fidanım bulunur

Bu katiller aramız da yaşıyor
Eli titremeyen küstahlaşıyor
Deniz yusuf inan bayraklaşıyor
Hukukun üstün de vijdan bulunur

Yanıtlar aradık tüm sorumuza
Sorumluluk yüklemiştik omuza
Türkülerle bir yol olduk sonsuza
Dost şeref im sorular da bulunur

Şerafettin Muş

Yorumlar - Yorum Yaz
KİTAP SATIŞ
Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam48
Toplam Ziyaret215283
Site Haritası