• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/
  • https://twitter.com/

Tartışılan Yazılar; Mürsel Adıgüzel

Mürsel Adıgüzel(İstanbul


Değerli okuyucular. Halkın ozanı sosyalist olmalımıdır düşünce sorusuna geçmeden önce, “sosyal ve anti sosyal” olmanın alt yapısına bakmamız lazım. Bir insanın adam olabilmesi, anne karnından başlayan ve yedi yaşına kadar karakter ve kişiliğini tamamlayan, on sekiz yaşına gelinceye kadarda, pozitif bilimin ışığında eğitim öğretimini gereğince yerine getiren kişi, toplumsal değerleri sahiplenen kişidir. Bu tarz yetiştirilmiş olan adamların içinden Halk Ozan’ları da çıkar.  İkinci olarak da negatif yetiştirilen ve anti sosyal olan insanlardan da ozan çıkar. Ama Halk Ozanı çıkmaz. Bakın her iki düşüncenin alt kimliği insandır. Üst kimliği ise, birisi Sosyal olan, adam gibi adam dediğimiz, diğeri ise sosyal olmayan insan olarak kalandır.

Burada düzene bağlı sınıflandırmayı yaptığımızda, halkın ozan ile sosyalizm arasındaki bağlantı nedir? Halk ozanı sosyalist olmalımıdır? Sorusuna yanıt ararken, birinci paragrafta belirdiğim kıstaslara bakmak gerekir. Sonrasında, sosyalizm nedir ki halkın ozanı sosyalist olsun. Çok kısa bir tarifle, Sosyalizm üretimi üretenlere, üretim araçlarını kullandıran bir sistemin adıdır. Bu üretimden doğan paylaşımı da hakça paylaşımını sağlayan sistemdir

Ozan gerçeğin adamı olması, halkının sorunlarını kendi sorunu gibi algılaması açısından, bu sisteme en yakın olandır. Kötü düzenle de barışık olmayandır. Bence, “Halk Ozanına” ad koymaktan ziyade, onun gerçeklerle örtüşen yanlarını görmemiz gerekir. Şöyle ki, Halk Ozan’ı halkının gözü ve kulağıdır. Dili doğrudan yana söyleyen, sazının namesiyle de o doğruyu yansıtandır.

Kısaca ben Halk Ozanlarına hak etmediği bir gömlek giydirmek istemiyorum. Adı hak ettiğiyle anılacaktır.







Tartışılan YazılarAna Sayfaya Dön

 

Yorumlar - Yorum Yaz
KİTAP SATIŞ
Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam51
Toplam Ziyaret201724
Site Haritası
Anket
SİTEMİ BEĞENİYORMUSUNUZ