• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/
  • https://twitter.com/

Tartışılan Yazılar; Ozan Bindebir

Ozan Bindebir ( Ankara)


Halk Ozanı, Sosyalist Olmalı Mıdır?
"Halk Ozanlığı" kavramı, bazı kişilere göre değişen ve farklı anlam yüklemelere göre farklı anlamlar içeren bir durumdur. Konuyu biraz açacak olursak; bazılarına göre siyasete karışmayan, suya sabuna dokunmayan, ezilen ve ezen her kesimden insan tarafından da destek gören, dinlenen, sevilerek izlenen saz ve söz sanatçısı âşıklardır. Şunu belirtmek gerek ki; bu bir "halk ozanı" tanımı değildir. Bu sadece şu anda belki daha çok kitlelere hitap edebilen bir sanatçı veya âşık olabilir, bu yeterli değildir.
Bu sadece dinsel, mezhepsel, ırk olarak, parti olarak, felsefî  görüş olarak bir kesime yöneliktir. Bir Sosyalist Ozan da olduğu gibi, kendi ülkesinin halklarını ve hatta dünya halklarını temsil edemez. Çünkü dünya görüşü dardır, bilimsel düşünceden uzaktır, düşüncesi evrensel düşünce boyutunda değildir, sınıf bilincine de sahip değildir.
O halde Halk Ozanı Nasıl Olmalıdır?
Halk Ozanı; halkının önünde yürür, halkını ve diğer halkları kandırmaz, yok saymaz. Merttir. Kuruş'un karşısında duruşunu değiştirmez. Satılık değildir, kalemini satamaz, satmaz.
Halk Ozanı; Halkının yaşadığı şartlarda yaşar ki onları anlayabilsin. Popülist davranamaz, çünkü halkçıdır.
Halk Ozanı; şovenist (ırkçı) değildir, yurdunu ve her yurttaşını sever.
Halk Ozanı; pasif değildir, aksine atılgan, çevik ve girişimcidir.
Halk Ozanı; doğayı ve tüm canlıları sever, sevecendir, babacandır.
Halk Ozanı; hümanisttir, ancak kaçınılmaz olduğunda zalimlerle savaşmakta da gerçek savaşçıdır. Yalnız özgürlüğün ve insanlığın savaşçısıdır.
Halk Ozanı; bağnaz düşünceye karşıdır; bilimden, fenden yanadır. Kadın- erkek eşitliğinden yanadır ve savunur. Özgürlükçüdür, lâiktir.
Halk Ozanı; her zaman mazlumun yanındadır, zalimlerin karşısındadır. İkiyüzlü olamaz, saray soytarısı hiç olamaz. Haksızlığa karşı isyancıdır.
Halk Ozanı; halkların birliğinden yanadır, bölücülük yapamaz.
Halk Ozanı; "hak, hukuk, adalet" üçleminden ayrılamaz. Düşmanı için bile adalet isteyendir.
Halk Ozanı; Kapitalizme, Faşizme, Emperyalizme ve işbirlikçilerine karşıdır. İşçi sınıfının (Proleterya) yanında ve safındadır, yoldaşıdır, Sosyalisttir, hatta Komünisttir.
Halk Ozanı; Yeniliklere açıktır. Siyasette, ekonomide, bilimde, üretimde yeni yollar ve çözümler arar, üretir. Okuyan, araştıran, soran-sorgulayan kişidir. Ozanda, doğma düşünce inancı olamaz. Ümmetçi değil, bireyler olmuş halk topluluklarından yanadır. Örgütçüdür, pozitif bilimlerin ve yeniliklerin devrimcisidir.
Halk Ozanı; mümkün olduğunca savaşını sazıyla, sözüyle verir. Savaşlara, savunma savaşları olmadıkça karşıdır. Kirli savaşlara kökten karşıdır. Barış için mücadele eder, barışçıdır.
Halk Ozanı; "idealist felsefe"ye karşıdır, "diyalektik (materyalist) felsefeyi savunur.
"Halkımın Ozanıyım" diyebilen Ozan Dostlarıma selam olsun!


04.10.2017 - Ozan Bindebir

Yorumlar - Yorum Yaz
KİTAP SATIŞ
Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam47
Toplam Ziyaret201720
Site Haritası
Anket
SİTEMİ BEĞENİYORMUSUNUZ