• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/
  • https://twitter.com/

Tartışılan Yazılar; Şah Turna

Ozan şah Turna ( Almanya )


Aydınlanmanın, Fransız Devrimi'nin eşitlikçi ideallerinin ve en­düstrileşme sürecinin ürünü olup, sömüren sınıf ya da sınıfları tasfiye ederek, insanın insan tarafından istismar  edilmesinin önüne 'geçmeyi, toplumda bireyler arasında karşı­lıklı bir işbirliği ve yardımlaşma yaratmayı amaçlayan ve üretim araçlarının ortak mülki­yetiyle belirlenen toplumsal sistem. Bu ana tarif üzerine ozanın işlevi, yapıtlarının pusulası belli olur. Lafızda değil, somutda ozanı tarif eden bir eserimle konuyu genişletelim dostlar.

Ozan Susmaz taviz vermez faşizme

Gerçekler söylenir ozan dilinden
Bahsetmez sadece bülbül gülünden
Durmadan ilerler devrim yolundan
Ozan susmaz taviz vermez faşizme

İşçi köylü olur, ozanın derdi
Sınırsızdır fikrii, her taraf yurdu
Dönemez yolundan yiyidin merdi
Ozan susmaz taviz vermez faşizme

Şahturna ozandır verir savaşlar
Yaşamak ne güzel şey be gardaşlar
Özgürlüğe uçar turnalar, kuşlar
Ozan susmaz taviz vermez faşizme

Dostlar, 'ayinesi iştir kişinin, lafa bakılmaz' misali; yakıcı gerçekler karşısında ağzımıza fermuar çekerek büzülmedik salyangozlar misali...
Çağımızda, en çok gereksinimi duyulan,'Sevgi, hak-adalet-paylaşım...Onur, bağımsızlık, özgürlük, dostluk ve barış' gibi kutsal kavramların salt soyut lafazanlığını yapmadık. Aynı zamanda Yaşatma mücadelesini verdik anti-emeperyalist, özgürlük ideallerinde ve bu ulvi kavramların bileşkesi olan Sosyalizm olgusunu yapıtlarımızda ve daha önemlisi mücadelelerimizde yaşattık 'yaşayamadığımız memleketimizde', onurunu korumağa çalışan zor dönemin bir elin parmağını geçmeyen Ozanları olarak nakşettiğimiz yapıtlarımız, Umut, Özgürlük, Emek ve Barış türkülerimiz, enel Hak deyişlerimiz ve en önemlisi de ödediğimiz ağır bedellerimiz tanıktır... Şimdi, Saz-Söz ve Öz diyerek, kültür-sanat ve dostluk bahçemden bir demet türkü, şiirimle süsleyelim temamızı.
 

Yorumlar - Yorum Yaz
KİTAP SATIŞ
Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam51
Toplam Ziyaret201724
Site Haritası
Anket
SİTEMİ BEĞENİYORMUSUNUZ