• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/
  • https://twitter.com/
    • DURSUNOĞLU ALİ KOMÜNİST OZAN
    • KOMÜNİST OZAN DURSUNOĞLU ALİ'nin Şahsi Sayfasıdır

Nesimi ŞahindokuyucuOZAN NESİMİ ŞAHİNDOKUYUCU'YU TANIYALIM
Köyümüzün yetiştirdiği değerli ozanlardan birisidir. 1966 yılında Kamışlı’da doğmuştur. İlkokulu köyümüzde bitirdi. Sonra ailesiyle beraber Ankara’ya göçtü. Ortaokul ve liseyi Ankara’da tamamladı. Aşık Veysel, Aşık Hüseyin Çırakman, Aşık Mahzuni ve Şekip Şahadoğru’dan etkilendiğini söyler.


Birçok gazete, dergi ve antolojide yaşamı ve eserleri yer almıştır.

                                                                                                                           1989 yılında eşi Durna ile evlendi. Coşkun ve Meryem adında çocukları var. Bir  süre serbest çalıştı daha sonra bir kamu kuruluşunda işe başladı orada çalışmaktadır.

Halk Ozanları kültür vakfının üyesidir, ama bir çok derneğinde üyesidir. Hemen her konuda şiirleri vardır. Güzel bağlama çalar. Bu vesileyle birçok yeri gezip insanlara eserleriyle bilgi verme fırsatı bulmaktadır. Şiirlerinde Dokuyucu mahlasını kullanır.

Aktaran Gürani Doğan


Çorum’un Sungurlu ilçesinin Kamışlı köyünde 1966 yılında doğdum. İlköğrenimimi köyümde, orta öğrenimimi Ankara da tamamladım.

Bu arada ailem de Ankara’ ya göç etmişti. Ailenin de dördüncü çocuğuydum. Babama yardımcı olmak, ev geçimine katkıda bulunmak için ne iş bulduysam çalıştım. Eve katkıda bulunurken de bir miktarda kendime ayırıyordum kazandığım paradan, bir zaman sonra kendime ayırdığım para bir bağlama alacak kadar olmuştu. Zaman geçirmeden bir  bağlama aldım. Tek isteğim iyi bir bağlama çalmaktı. O nedenle bağlamamı kucağımdan yere koymuyordum, onu bir çocuğu, bir sevgiliyi, sever gibi seviyor, kokluyordum. Ve bu istekli oluşumun sonunda bağlamayı çalmayı başardım.

Yöremin âşıkları ve ozanlarından dinlediğim duygusal ve dertli türkülerden etkilendim, kendim de duygularımı şiir yazarak dile getirmeye çalıştım. Şiirlerimde genellikle haksızlığı ve ezilmişliği konu edindim.

Bir ozan dostumun tavsiyesi üzerine bol,  bol usta ozanlarımızın ve şairlerimizin kitaplarını okudum ve bağlamama sözde katmayı, şiir yazmayı da başardım. Bu arada 1989 yılında OZAN-DER’e ve 2004 de ozanlar birliği kültür derneğine üye oldum. Ozanlığımı geliştirmek için usta ozanların toplantılarına, söyleyişilerine ve gecelerine katıldım. Özellikle deyişlere önem verdim. Kerbelayı anlatan şiirler yazmaya özen gösterdim. Kısaca halk ozanlığının icaplarını öğrenmeye çalıştım. Evliyim bir kız bir oğlum var. Ankara da ikamet ediyorum ve bir kamu kuruluşundan emekli oldum.kendi kalemindenOZANLAR

 

Halktan gelir, halkın gözü kulağı
Yıllarca halk için çalmış ozanlar
Önderleri olmuş Abdal Pirsultan
Gerçekleri rehber kılmış ozanlar
 
Dizelere dökmüş halkın derdini
İncitemez toplumunu, ferdini
Yol uğruna feda etmiş kendini
Özlerini halka salmış Ozanlar
 
Sazı elde diyar, diyar gezerler
Zehir olsa şerbet yapıp süzerler
Haksızlığı önce onlar sezerler
Gönüllere köprü olmuş Ozanlar
 
Yoksullukla usanmadan savaşan
Nadir olur sevdiğine kavuşan
Halk uğruna bir aşk ile çalışan
Muhabbeti halkta bulmuş Ozanlar
 
Dokuycu meydana koymuş serini
Dolduramaz ustaların yerini
Rehber seçtim ben kendime birini
Halk sevdası ile dolmuş Ozanlar

 

OZAN NESİMİ ŞAHİNDOKUYCU

 Yorumlar - Yorum Yaz
KİTAP SATIŞ
Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam47
Toplam Ziyaret215282
Site Haritası